Królowa Wiktoria

Wiktoria urodziła się 24 maja 1819 r. jako córka Edwarda, księcia hrabstwa Kent i księżniczki Wiktorii. Na tronie zasiadła w wieku 18 lat po śmierci wuja Williama IV. Nie chciała pozostać pod wpływem matki i zdecydowała się na rządy we własnym stylu. W czasie jej koronacji monarchia nie cieszyła się dużą popularnością wśród społeczeństwa ale skromna i szczera młoda królowa podbiła serca poddanych. Chciała być informowana o sprawach politycznych, mimo że sama nie miała wpływu na decyzje podejmowane przez polityków (po reformach z 1832 r. ograniczono władzę monarchy i przekazano ją w ręce członków parlamentu i Izby Lordów). Królowa szanowała i współpracowała z lordem Melbourne (premierem we wczesnych latach jej panowania) i Anglia wzmocniła się zarówno ekonomicznie jak i społecznie.

Trzy lata po koronacji poślubiła swojego kuzyna, księcia Alberta. Mieli dziewięcioro dzieci. Wiktoria była szczerze oddana swojemu mężowi. Nie robiła nic bez jego aprobaty. Albert asystował królowej przy obowiązkach. Nadał też polityce Wiktorii bardziej konserwatywne zabarwienie.

Związane z imieniem królowej Wiktorii określenie "Anglia wiktoriańska" funkcjonuje do dzisiaj jako określenie estetyki bazującej na osobistych upodobaniach królowej.

Młoda królowa Wiktoria

Młoda królowa Wiktoria

Wiktoria i Albert

Wiktoria i Albert

Królowa Wiktoria - fotografia z 1897 r.

Królowa Wiktoria - fotografia z 1897 r.